Charakterystyka szaf komputerowych

Komputery to urządzenia, których nie powinniśmy narażać na niekorzystne warunki zewnętrzne, gdyż mogą ulec nieodwracalnym uszkodzeniom. W miejscach, gdzie mamy do czynienia ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich czynników warto umieszczać komputery w specjalnych szafach, co zapewni im niezbędne zabezpieczenie. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto zdecydować się na szafę komputerową oraz poznasz zalety takiego rozwiązania.
Wygląd
Szafy te wykonane są z metalu, zwykle malowanego w technologii proszkowej. Sprawia to, że są wyjątkowo odporne na wilgoć, kurz oraz szkodliwe pyły unoszące się w powietrzu. Większość modeli wyposażona jest w regulowane nóżki, które ułatwiają stabilne ustawienie mebla na nierównym podłożu. Obecnie sprzedawane szafy komputerowe przeważnie składają się z trzech części: zamykana przestrzeń na jednostkę roboczą, wysuwana szuflada na mysz i klawiaturę, a także przeszklona część służąca do umieszczenia monitora. Części te dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu możliwy jest zakup szafy, która będzie idealnie dopasowana do już posiadanego sprzętu. Dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, niektóre z nich mogą być dodatkowo zamykane na klucz.
Wyposażenie dodatkowe
Jak większość nowoczesnych mebli specjalistycznych, również szafy komputerowe możemy doposażać w dodatkowe elementy. Często stosowanym akcesorium jest wentylator umieszczony wewnątrz szafy. Daje on pewność, że sprzęt będzie właściwie chłodzony, co pomoże uniknąć przegrzania mogącego prowadzić do spalenia podzespołów. Warto również rozważyć instalację dodatkowych portów i gniazd zasilających na powierzchni mebla, co znacznie ułatwi podłączanie urządzeń peryferyjnych, potrzebnych w pracy. Producenci nowoczesnych szaf komputerowych, na przykład Cekar, w swojej ofercie posiadają modele zróżnicowane pod względem wyposażenia, dzięki czemu każdy będzie w stanie wybrać jedynie to, co jest mu niezbędne.
Przeznaczenie
Głównym zadaniem tych mebli jest ochrona przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi oraz niepożądanym dostępem do umieszczonych wewnątrz urządzeń. Powinny być więc instalowane w miejscach, gdzie wspomniane ryzyka występują. Będą to wszelkiego rodzaju hale produkcyjne, magazyny czy hurtownie, gdyż tam często spotykamy się z nadmierną ilością kurzu i pyłu. Ochrona przed niepowołanym dostępem przyda się na przykład w laboratoriach specjalistycznych, gdzie dane komputerowe wymagają szczególnej ochrony. Szafy komputerowe instalowane są również w szkołach czy w salach uniwersyteckich, by uczniowie i studenci nie mogli korzystać z komputerów bez zgody i nadzoru prowadzącego zajęcia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
BSControl Jarosław Żolik
85-356 Bydgoszcz, Liściasta 8 lok. 1
-
Teldream PPU Systemy i urządzenia komputerowe s.c. Andrzej Kusiuk, Dariusz Krukowski
80-171 Gdańsk, Beethovena 23
-
Automatex Zakład Automatyki i Elektroniki Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
60-179 Poznań, Budziszyńska 78 lok. 1
-
MK Elektronik Marlena Kostrzewa
97-300 Piotrków Trybunalski, POW 6 lok. 8