Czym się różni druk cyfrowy od offsetowego?

Druk cyfrowy i druk offsetowy to pojęcia mówiące niewiele osobom bez wiedzy czy doświadczenia w poligrafii. Technologie te różnią się między sobą, obie mają określone wyróżniki. Wybór właściwej metody druku jest ważny z punktu widzenia jakości oraz kosztów. Warto się nad nim dobrze zastanowić. Dowiedz się, jaka jest różnica między drukiem offsetowym a cyfrowym!
Charakterystyka druku cyfrowego
Druk cyfrowy to obecnie jedna z najpopularniejszych technik druku. Można z niego skorzystać w drukarniach stacjonarnych oraz internetowych. Pracę wykonuje się przy pomocy elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Urządzenie to tworzy zaplanowany wydruk w oparciu o dane przesłane bezpośrednio z komputera. Sprawia to, że można dowolnie tworzyć projekty, które mają być przeniesione na papier.
Jak wskazują specjaliści Drukarni offsetowej Anex, projekty można dostarczyć na dowolnym nośniku cyfrowym. Nie wymaga on użycia form drukarskich czy pośrednich nośników. Dzięki temu zlecenia są realizowane tanio i bardzo szybko, w wielu przypadkach niemal od ręki. Cechują się one jednocześnie wysoką jakością, jest dobrą metodą w przypadku ulotek, wizytówek czy plakatów. Co więcej, druk cyfrowy można wykorzystać do projektów o zróżnicowanych podłożach i gramaturach. Ważną jego zaletą jest to, że umożliwia on zamieszczanie różnych danych na każdym osobnym wydruku.
Druk offsetowy
Druk offsetowy to technika tzw. druku płaskiego. Poszczególne elementy matrycy drukarki są umieszczane na tym samym poziomie. Metoda ta wykorzystuje więc zjawisko wzajemnego odpychania się czynników drukujących oraz niedrukujących. Pozwala ona na realizowanie różnorodnych zleceń stosunkowo tanio i szybko. Ma szczególne znaczenie w przypadku dużej ilości odbitek.
Matryca tu stosowana jest wykonana z lekkiego aluminium. Jest zakładana na specjalnym cylindrze. Jej zadaniem jest przekazanie obrazu na bęben pokryty gumą. Stąd obraz przenoszony jest na wybrane wcześniej podłoże, np. papier kredowy. Docisk cylindra wspomaga cały zabieg i utrwala nadruk. Często jako podłoże używa się tu również papierów powlekanych, offsetowych i kartonów.
Metoda ta wymaga zastosowania specjalistycznej obróbki. Wykorzystywane farby są maziste i olejowe, a więc niezwykle intensywne. Sprawia to, że nadruki są bardzo dokładne. Na ogół offset stosuje się w przypadku plakatów oraz katalogów, ulotek, książek, map i innych, wielobarwnych materiałów. Jest drukiem idealnym w przypadku dużych nakładów, z uwagi na dłuższy proces przygotowania. Przy niskich nakładach wygodniej i taniej korzystać z druku cyfrowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
BSControl Jarosław Żolik
85-356 Bydgoszcz, Liściasta 8 lok. 1
-
Automatex Zakład automatyki i elektroniki Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
60-179 Poznań, Budziszyńska 78 lok. 1
-
-