Jak dbać o szafy serwerowe?
Stosowanie technologii elektronicznych i teleinformatycznych na coraz większą skalę wymaga odpowiedniego uporządkowania i zabezpieczenia sprzętu IT oraz okablowania strukturalnego. W tym celu wykorzystuje się specjalne szafy typu rack. Konstrukcje te, które znajdują zastosowanie głównie w serwerowniach, wymagają szczególnej uwagi. Co warto wiedzieć na temat szaf serwerowych, jak je dobierać i w jaki w sposób eksploatować oraz konserwować?
Rola i wybór szaf serwerowych
Szafami serwerowymi nazywamy specjalne konstrukcje, w których umieszcza się urządzenia, takie jak serwery, ale też przełączniki, routery oraz okablowanie strukturalne wraz z pozostałymi elementami wyposażenia sieci teleinformatycznych. Zastosowanie szaf typu rack w serwerowniach wynika po pierwsze z potrzeby uporządkowania sprzętu IT, co pozwala na lepszą organizację pracy, a po drugie z konieczności jego zabezpieczenia i utrzymania w dobrym stanie. Wytrzymałe szafy zamknięte chronią urządzenia i okablowanie przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych i uszkodzeniami, natomiast konstrukcje otwarte zapewniają swobodny dostęp do poszczególnych elementów wyposażenia. Ważnym aspektem zabezpieczenia osprzętu teleinformatycznego jest zapobieganie jego przegrzewaniu się. Pod tym względem znakomicie sprawdzają się szafy zamknięte z systemem wentylacji pozwalającym na utrzymanie optymalnej temperatury sprzętu.
Przeczytaj również: Jak dobrać szafę do serwerowni?
W zależności od specyfiki danej serwerowni stosuje się szafy z drzwiami pojedynczymi bądź podwójnymi, a dodatkowo łączy je w tzw. kioski. - Mówi pracownik firmy S-Cabling oferującej systemy okablowania strukturalnego. - Ponadto w serwerowni przydają się dodatkowe akcesoria, takie jak cokoły lub podesty, które znacznie ułatwiają konserwację wyposażenia.
Eksploatacja i konserwacja szaf serwerowych
Ze względu na delikatny charakter przechowywanego w serwerowniach sprzętu IT, którego odpowiednie zagospodarowanie i zabezpieczenie jest priorytetowe, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób eksploatacji i prawidłową konserwację szaf serwerowych. Jednym z częściej spotykanych błędów przy użytkowaniu szafy serwerowej jest jej nieprzemyślane zagospodarowanie. Miejsce w jej wnętrzu powinno być tak rozplanowane, by łatwo można było zmienić konfigurację urządzeń i w razie potrzeby rozbudować daną konstrukcję. Należy unikać zbyt ciasnego rozplanowania sprzętu, co utrudni utrzymanie właściwej temperatury. Z drugiej strony wolne przestrzenie mogą sprzyjać powrotowi gorącego powietrza, dlatego w celu usprawnienia działania systemu wentylacji należy zastosować np. specjalne panele zaślepiające. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie termostatu, który współpracując z wentylatorami, zapewni optymalną temperaturę. Jeśli chodzi o konserwację szaf typu rack, to niezbędne jest utrzymanie w czystości powierzchni serwerowych, w tym czyszczenie urządzeń i przestrzeni przeznaczonej na okablowanie. W tym celu należy posługiwać się suchą ściereczką, która pomoże skutecznie usunąć kurz i pył. Ewentualnie można zastosować specjalistyczne odkurzacze zgodnie z zaleceniami producentów wyposażenia. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko przegrzania się i awarii sprzętu na skutek zanieczyszczenia. Pamiętajmy, że praca w czystej serwerowni staje się bardziej wydajna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana