Jak przygotować plik do wydruku?

Przygotowanie pliku ma kluczowe znaczenie dla dobrej jakości nadruku. Bez odpowiedniego przygotowania, nadruk może nie spełnić naszych oczekiwań i wyglądać nieestetycznie. Niezależnie od rodzaju wybranego przez nas druku, plik powinien spełniać kilka wymogów, zanim ostatecznie dostarczymy go do drukarni. Jak zatem należy przygotować plik do wydruku?
Po pierwsze: odpowiedni format
Najwygodniejszą i najbezpieczniejszą formą przygotowania pliku do druku jest zapis w formacie PDF, czyli Portable Document Format. Format PDF doskonale nadaje się do prezentacji, przenoszenia czy drukowania treści tekstowo-graficznych i sprawdza się w każdej metodzie wydruku. W dodatku format PDF oferuje nam możliwość zapisu grafiki wektorowej, dzięki czemu plik będzie mógł być wydrukowany w różnych rozmiarach bez uszczerbku dla jakości wydruku. Plik należy zapisać i wysłać jako otwarty, aby pracownicy drukarni mogli sprawdzić poprawność pliku, zanim ten trafi do wydruku. Format PDF można otworzyć niemal na każdym komputerze oraz jest rekomendowany przez zdecydowaną większość drukarni.
Po drugie: marginesy bezpieczeństwa i spady
Arkusze niemal za każdym razem ulegają kilkumilimetrowemu przesunięciu podczas cięcia w wyniku nacisku noża. Marginesy bezpieczeństwa to obszar pomiędzy wewnętrzną częścią projektu a krawędzią formatu, które najczęściej ma od 3 do 5 mm. W obszarze tym nie powinny znajdować się istotne elementy projektu, ponieważ po jego przekroczeniu mogłyby zostać obcięte na skutek prac introligatorskich, skutecznie je przy tym utrudniając. Spady natomiast to zwiększenie obszaru roboczego projektu, które ma zagwarantować nam, że obszar druku po przycięciu będzie dochodził do krawędzi arkusza. Każdorazowo podczas pracy gilotyną kilka milimetrów obszaru zostaje obcięte, dlatego należy do projektu dodać spady, aby projekt, który widzimy na monitorze, nie różnił się od tego, który finalnie zobaczymy na nadrukowanej powierzchni.
Po trzecie: odpowiednia rozdzielczość
To, jakiej rozdzielczości jest przygotowany przez nas plik, bezpośrednio przekłada się na jakość wydruku. Dlatego parametr ten należy wziąć pod uwagę już na etapie przygotowywania oraz kompletowania wszystkich graficznych elementów naszego projektu. Nawet jeżeli rozdzielczość grafik do wydruku będzie sztucznie podbita, nie poprawimy tym jakości obrazu.
Prawidłowa rozdzielczość pliku powinna mieć nie mniej niż 100 dpi – najlepiej jednak, aby zdjęcie bądź obraz miały rozdzielczość około 300 dpi. Dla porównania rozdzielczość grafik dostępnych w internecie to najczęściej 72 dpi, przy czym nie da się jej zwiększyć poprzez samo powiększenie obrazu – zauważa nasz rozmówca z hafciarni BDS w Pruszkowie.
Po czwarte: CMYK i nafarbienie
Prawidłowe przygotowanie pliku do wydruku zależy również od zastosowania właściwej przestrzeni barwnej. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie kolorystyki CMYK już podczas rozpoczęcia prac nad projektem. Popularna przestrzeń barwna RGB, wykorzystywana do projektowania plików graficznych i widziana na ekranie, znacząco różni się od barw, jakie będą widniały na wydruku. Przestrzeń barwna nie tylko pozwoli na wydrukowanie dokładnie takiej samej grafiki, jak ta widniejąca na monitorze, ale także na pełną kontrolę nad nafarbieniem projektu, czyli sumie intensywności farb użytych w konkretnym miejscu grafiki. Nieumiejętnie dobrane nafarbienie skutkuje problemami w druku, jak np. zalewanie farbą wskazanego obszaru pracy czy zanikanie istotnych szczegółów projektu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Pc Serwis Usługi informatyczne, Montaż kamer, Instalacje alarmowe Paweł Gałązka
05-304 Stanisławów, Szkolna 38
-
-