Jaki kabel jest potrzebny by podłączyć komputer oraz kamery przemysłowe?
Kamery przemysłowe to najważniejszy element składowy systemu monitoringu. Oczywiście głównym założeniem stojącym za instalacją telewizji przemysłowej w danym obiekcie lub miejscu publicznym jest ogólne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa poprzez ciągły nadzór określonego terenu. Nagrania z monitoringu funkcjonują jako dowód w sprawach o popełnienie przestępstwa bądź wykroczenia, a kamery same w sobie działają jako „odstraszacze” i stanowią ważne narzędzie o funkcji prewencyjnej.
Kamery przemysłowe jako element systemu CCTV
System CCTV, czyli telewizji przemysłowej, składa się z wielu elementów, które muszą ze sobą idealnie współgrać, by całość działała bezawaryjnie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w końcu chodzi tutaj o bezpieczeństwo. System CCTV składa się przede wszystkim z:
- kamer przemysłowych – mogą one być analogowe lub sieciowe;
- monitora pozwalającego odtworzyć obraz z kamer – może w tym celu posłużyć np. telewizor bądź komputer;
- medium transmisyjnego;
- urządzenia elektronicznego zapisującego obraz z kamer na dysk, np. DVR, NVR (w tym samym celu można wykorzystać oprogramowanie komputera).
Dobór odpowiedniego medium transmisyjnego
Medium transmisyjne to nic innego jak narzędzie do transmisji obrazu z kamer w obrębie systemu. W przypadku kamer analogowych do transmisji obrazu najlepiej sprawdza się kabel koncentryczny lub przewód sieciowy potocznie zwany „skrętką”. Podłączenie kabla koncentrycznego bezpośrednio do komputera nie jest możliwe, dlatego w celu połączenia kamer przemysłowych z komputerem wykorzystywane są kable sieciowe LAN, które podłącza się do gniazda RJ45.
Pracownik firmy Novisat z Wrocławia wyjaśnia: Istnieje jednak możliwość transmisji danych do komputera z kamery analogowej wyposażonej w kabel koncentryczny, np. za pomocą urządzenia AP (Access Point, punkt dostępowy). Wówczas kabel koncentryczny podpina się pod AP, a następnie łączy się komputer z punktem dostępowym poprzez kabel sieciowy.
Natomiast nowoczesne kamery IP przesyłają dane poprzez sieć, co stanowczo ułatwia proces montażowy i dalsze użytkowanie systemu. Kamery IP wymagają bezpośredniego podłączenia za pomocą kabla sieciowego LAN (RJ45) do komputera lub urządzenia sieciowego, np. routera, wyłącznie podczas wstępnej konfiguracji. Potem dane są już przesyłane bezprzewodowo.
Zastosowanie systemu CCTV w przedsiębiorstwie
System monitoringu może być wykorzystywany w różnych celach, nie tylko do prewencji kryminalnej i zwiększenia bezpieczeństwa na danym terenie. To także rozwiązanie pozwalające na zdalne kontrolowanie pracowników. Kamery przemysłowe umożliwiają podgląd całego obiektu w czasie rzeczywistym, a urządzenia rejestrujące – dostęp do zapisanego materiału.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana