Modemy telemetryczne jako elementy maszyn vendingowych
Modemy telemetryczne znajdują zastosowanie w maszynach vendingowych, które umożliwiają szybką dystrybucję napojów, przekąsek oraz kawy czy nawet drobnych gadżetów. Tego typu automaty są często umiejscowione na korytarzach szpitali, szkół, biurowców oraz innych obiektów użytku publicznego. Jak działają takie systemy i jaką role odgrywają w nich modemy telemetryczne?
Co to są modemy telemetryczne?
Modemy telemetryczne służą do przekazywania danych bez limitu odległości. W praktyce tego typu urządzenia komunikacyjne mogą być zainstalowane w wielu maszynach i systemach, które wymagają stałej obserwacji oraz kontroli określonych parametrów. Przy użyciu modemu telemetrycznego możliwa jest więc zdalna komunikacja z wybranym obiektem i wygodne sprawdzanie danych na ekranie smartfona lub innego urządzenia.
Warto także wspomnieć, że telemetria jest dziedziną komunikacji, która zajmuje się przesyłaniem danych pomiarowych na odległość. Modemy telemetryczne są więc jednymi z urządzeń umieszczanych w terenie po to, aby otrzymać precyzyjną wiadomość zwrotną.
Ciekawostką jest, że telemetria zajmuje się także badaniem zachowań widowni telewizyjnej oraz zbieraniem danych naukowych. Ważnym zastosowaniem tego rodzaju technologii są również dystrybutory jedzenia, napojów, zabawek oraz innych drobnych przedmiotów. Takie maszyny nazywają się vendingowymi.
Rola modemów telemetrycznych w maszynach vendingowych?
– Maszyny vedingowe to urządzenia, które umieszcza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Tego typu systemy umożliwiają użytkownikom szybkie uzyskanie wybranego produktu, tuż po wrzuceniu monety lub użyciu karty. Instalacja modemu telemetrycznego pozwala operatorowi na śledzenie bieżącego stanu dostępnych w maszynie produktów oraz transakcji, które zostały przeprowadzone. Komfort takiego rozwiązania polega na możliwości dostępu do tych danych z każdego miejsca na świecie – informuje pracownik firmy Vendim z Przecławia k. Szczecina.
Zaletami takiej formy komunikacji są m.in.:
- brak konieczności częstych wizyt przy automacie,
- możliwość bieżącego sprawdzania stanu wyposażenia maszyny,
- śledzenie informacji o niezgodnościach w użytkowaniu sprzętu,
- możliwość szybkiego wykrycia awarii systemu.
W praktyce modemy telemetryczne stosuje się do komunikacji z analizatorami wody, powietrza, przepływomierzami, licznikami danych oraz sterownikami. Tak zebrane dane przekazywane są do odpowiedniej jednostki, a w przypadku maszyn vendingowych – wprost do ich właściciela lub serwisanta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana