Możliwości i zastosowania interkomów przemysłowych
W zakładach pracy konieczne jest zapewnienie sprawnego, niezawodnego i bezpiecznego systemu komunikacji. Do realizacji tego celu wykorzystuje się najczęściej systemy interkomowe, które zapewniają możliwość komunikacji w całym zakładzie, a jednocześnie są zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymać nawet najtrudniejsze warunki. Jakie są możliwości i zastosowania interkomów przemysłowych?
Systemy interkomowe analogowe i IP
W zakładach przemysłowych stosowane są dwa rodzaje systemów interkomowych. Technologią standardową, starszego typu, są systemy interkomowe analogowe, które bazują na okablowaniu systemu telekomunikacyjnego – dzięki temu nie potrzebują dodatkowej instalacji. Przy wykorzystaniu systemu analogowego standardowy telefon nabiurkowy pełni także funkcję odbiornika interkomowego. Nowocześniejszą technologią są systemy interkomowe IP, w których transmisja danych odbywa się po infrastrukturze sieciowej (LAN). Są znacznie prostsze w projektowaniu, instalacji i uruchomieniu. Interkomy IP można łatwo integrować z innymi systemami: kontroli dostępu (KD), telewizji dozorowej (CCTV) czy systemem zarządzania budynkiem (BMS).
Sposoby zasilania systemów interkomowych
Systemy interkomowe mogą być zasilane na dwa sposoby: przy użyciu zasilaczy podłączonych bezpośrednio do interkomu lub zasilania centralnego. W pierwszym wypadku niezbędne jest zagwarantowanie dostępu do gniazda sieci elektrycznej w niewielkiej odległości od urządzenia, co nie zawsze jest możliwe – zwłaszcza w przypadku instalacji zewnętrznych. Wybór zasilania centralnego umożliwia podłączenie wszystkich urządzeń wyłącznie do jednego kabla. W przypadku systemów interkomowych IP standardowo stosowane jest zasilanie PoE (Power over Ethernet), czyli przez skrętkę komputerową. Jest to system w pełni ustandaryzowany, dzięki czemu zapewnia bezproblemową współpracę elementów od różnych producentów w ramach jednej instalacji.
Wideointerkomy, czyli jednoczesna transmisja dźwięku i obrazu
Rozwinięciem idei interkomów są wideointerkomy, zwane także interkomami wizyjnymi, których montażem zajmuje się między innymi firma LVS-TECH z Łodzi. Jak można domyślić się po ich nazwie, wideointerkomy zapewniają nie tylko komunikację dźwiękową – dzięki zastosowaniu kamer pozwalają również rozmówcom wzajemnie się widzieć. Dzięki temu urządzenia te zwiększają możliwości z zakresu monitoringu, podnosząc poziom bezpieczeństwa w obiekcie. Działanie wideointerkomów jest zazwyczaj oparte na protokole IP, ponieważ sieci IP przesyłają większe ilości danych, co pozwala uzyskać lepszą jakość obrazu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana