Systemy kontroli wizyjnej 3D

Każdy proces produkcji składa się z kilku etapów, a ostatnim z nich jest kontrola jakości gotowego wyrobu. To właśnie wtedy sprawdza się parametry produktu m.in. wymiary, czy kształt. Pozwala to wychwycić wadliwe egzemplarze. W przypadku masowej produkcji kontrola jakości odbywa się z użyciem specjalnych narzędzi. Należą do nich np. wizyjne systemy wykorzystujące technologię 3D. Sprawdźmy zatem, jak są one zbudowane i gdzie znajdują zastosowanie?
Jakie urządzenia wchodzą w skład wizyjnych systemów kontroli 3D?
Wizyjne systemy kontroli jakości, oparte na technologii 3D, to stanowiska wykorzystujące kilka urządzeń, z których najważniejsze są: kamery, oświetlacze, narzędzia pomiarowe oraz oprogramowanie. Rolą kamery jest wizyjna kontrola produktów, wykonywana najczęściej bezpośrednio na linii produkcyjnej. Do tego zadania wykorzystuje się również oświetlacze i dodatkowy osprzęt optyczny. Za analizę obrazu, w wyniku której system stwierdza prawidłowe parametry wyrobu, odpowiadają narzędzia pomiarowe, zintegrowane z oprogramowaniem.
Systemy kontroli wizyjnej 3D, prawie zawsze wykonuje się na indywidualne zamówienie. Jedną z firm, świadczących tego typu usługi jest firma Abis z Krakowa, która od wielu lat z dużymi sukcesami działa na rynku tworzenia autorskich rozwiązań w zakresie wizyjnych systemów kontroli jakości. Oferta firmy jest kompleksowa i obejmuje zaprojektowanie, wykonanie, a także wdrożenie gotowego systemu oraz przeszkolenie w jego obsłudze.
Gdzie stosuje się wizyjne systemy kontroli jakości 3D?
Stanowiska do wizyjnej kontroli jakości, bazujące na technologii 3D, montowane są zazwyczaj przy liniach produkcyjnych o dużym obciążeniu roboczym. Trudno przecież wymagać, aby w przypadku produkcji seryjnej, kontrola jakości była wykonywana przez człowieka, gdyż takie rozwiązanie jest nieefektywne i obarczone dużym ryzykiem pominięcia wadliwej sztuki towaru. W przypadku pewnych branż m.in. farmacja, kosmetyki, elektronika, czy motoryzacja, taka sytuacja jest niedopuszczalna.
Dlatego właśnie kontrola wizyjna, to rozwiązanie, które w powyższych branżach sprawdza się doskonale i jest coraz chętniej stosowane. Dzięki systemowi kontroli wizyjnej 3D można utrzymać wysoką jakość produkowanych towarów, a także ograniczyć reklamacje, związane z wadliwymi wyrobami oraz obniżyć koszty działalności firmy. Wiadomo bowiem, że realizacja roszczeń gwarancyjnych klienta, który zakupił wadliwy towar, często przekracza koszt jego wyprodukowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Pc Serwis Usługi informatyczne, Montaż kamer, Instalacje alarmowe Paweł Gałązka
05-304 Stanisławów, Szkolna 38
-