Zastosowanie systemów teletechnicznych (niskoprądowych)
Systemy teletechniczne stają się coraz bardziej popularne. Służą przede wszystkim do zarządzania całymi budynkami, przez co zapewniają maksymalny stopień bezpieczeństwa użytkownikom danej powierzchni. To właśnie z ich pomocą można sprawnie kontrolować funkcjonowanie innych systemów wykorzystywanych w pomieszczeniach. Z czego składają się instalacje z tego typu i dlaczego są takie ważne?
Czym są niskoprądowe systemy teletechniczne?
Instalacje niskoprądowe służą do kontrolowania innych systemów, takich jak monitoring, kontrola dostępu, systemy telefoniczne, cyfrowe czy ostrzegawcze. Składają się z kabli, przewodów, akumulatorów, zabezpieczeń, zasilaczy oraz sterowania. Budując całą instalację, należy stworzyć okablowanie strukturalne, które wykorzystywane jest przede wszystkim w nowoczesnym monitoringu.
Celem systemów niskoprądowej jest doprowadzenie energii elektrycznej do odbiorników poprzez sieć rozdzielczą. W skład instalacji niskoprądowych wchodzą zarówno kable, przewody, elementy przesyłowe, jak i łączenia, akumulatory, zabezpieczenia, sterowanie, zespoły prądotwórcze, czy zasilacze. Kompleksowe instalacje teletechniczne wykorzystywane są przede wszystkim w budynkach mieszkalnych do stworzenia tak zwanych inteligentnych domów. Stanowią integralną część obiektów użyteczności publicznej: galerii handlowych, wielkich kompleksów konferencyjnych czy budynków banków, gdzie bezpieczeństwo odgrywa niezwykle ważną rolę.
Instalacje teletechniczne w serwerowniach
Jeden z ważniejszych przykładów wykorzystania instalacji teletechnicznych to montaż w serwerowniach komputerowych. Z pomocą specjalnych rozwiązań można zbudować kompleksowy system przeciwpożarowy oraz ochronny. Eksperci z firmy PERANEK specjalizującej się w projektowaniu i budowie instalacji elektrycznych wyjaśniają, dlaczego dobrze wykonana serwerownia musi być wyposażona w systemy niskoprądowe:
Instalacje teletechniczne pozwalają na podniesienie funkcjonalności konkretnej przestrzeni. Systemy tego typu zbierają informacje z poszczególnych elementów, by od razu zareagować na zmieniające się warunki środowiska na zewnątrz. W ten sposób można wykryć intruza, który próbuje się dostać do serwerowni. Miejsca tego typu, tak samo jak budynki użyteczności publicznej, muszą być bezpieczne. W końcu ich zadaniem jest ochrona danych przechowywanych w komputerach.
Inteligentne domy oraz budynki użyteczności publicznej
Od kilku lat można zauważyć zainteresowanie inteligentnymi domami. Takie budynki działają na zasadzie instalacji niskoprądowych. Wszystkie systemy są zintegrowane tak, by całość spójnie i prawidłowo funkcjonowała. Duży nacisk kładzie się także na wpływ systemów na przyrodę oraz ludzi użytkujących daną przestrzeń. Instalacje nie mogą zanieczyszczać środowiska naturalnego. Są to rozwiązania energooszczędne, dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie domy. W skład instalacji teletechnicznych wchodzą:
monitoring oraz telewizja przemysłowa,
systemy domofonów,
pełne okablowanie strukturalne elementów informatycznych,
telewizja, a także systemy audio-video,
kontrola dostępu do budynków,
systemy przeciwpożarowe.
Tak wyposażony budynek staje się niezwykle funkcjonalny i bezpieczny. Rozwiązania tego typu pozwalają również na oszczędności, ponieważ systemy pozwalają na kontrolę temperatury wewnątrz pomieszczeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana