Dziecko w erze tabletów i smartfonów. Wyzwania wychowawcze
Informatyzacja to ważny wyróżnik XXI wieku. Technologie cyfrowe można spotkać wszędzie. Towarzyszą nam podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych, ale też nierzadko w trakcie wypoczynku, zabawy czy zakupów. Nie można zaprzeczyć, że nie mają one pozytywnego wpływu na życie – umiarkowane korzystanie z nich może przynieść wiele korzyści. Niestety, ich stosowanie w nadmiarze przez najmłodszych użytkowników może przynieść wiele problemów.
Urządzenia mobilne a dzieci
Już na wstępie warto zaznaczyć, że do mniej więcej drugiego roku życia mózg rozwija się niezwykle szybko – szacuje się, że w tym czasie niemal trzykrotnie ulega on zwiększeniu. Na odpowiednie jego kształtowanie mają wpływ bodźce zewnętrzne. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez dr Jenny Radesky z Uniwersytetu w Bostonie nadmierne i niekontrolowane stymulowanie rozwoju mózgu dwu- i trzylatka, poprzez zapewnienie częstych kontaktów z urządzeniami mobilnymi, negatywnie wpływa na jego rozwój. Zaburzeniu podlegają funkcje poznawcze, ale też pojawia się deficyt funkcji wykonawczych. W tym wieku warto zadbać o dostarczenie możliwości poznawania rzeczywistości, a nie o zapewnienie miejsca do siedzenia przed ekranem – wyjaśnia ekspert z Raz, Dwa, Trzy – MY Przedszkola Niepublicznego w Warszawie.
Przeczytaj również: Jaki laptop dla dziecka wybrać?
Co równie ważne, zbyt częste korzystanie z urządzeń mobilnych ma także negatywny wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy dzieci. Problemem są nie tylko skrzywienia kręgosłupa, ale też niewłaściwe rozwinięcie mięśni dłoni. Użytkowanie tabletu i smartfonu zamiast rysowania i kolorowania sprawia, że maluchy mają niesprawne ręce.
Przeczytaj również: Rola tabletu w pracy grafika
O czym powinni pamiętać rodzice?
Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, by maluchy do drugiego roku życia całkowicie nie miały kontaktu z mediami. U nieco starszych dzieci, w wieku od 3 do 6 lat, korzystanie z nich powinno być kontrolowane i przemyślane. Najważniejsze jest zadbanie o:
Przeczytaj również: Podstawowe rodzaje tabletów
- dostęp do bezpiecznych treści,
- ustalenie czasu, przez który pociecha może korzystać z urządzeń. Jednorazowo nie powinno to być dłużej niż 20 minut, przy czym dziennie, w zależności od wieku dziecka, czas ten nie powinien przekraczać 2 godzin,
- uniemożliwienie korzystania z urządzeń przed snem,
- wspólne korzystanie z tabletów i smartfonów oraz pokazanie, jak można je właściwie i efektywnie wykorzystać.
Pod żadnym pozorem rodzice nie powinni wykorzystywać wspomnianych mediów jako narzędzi do motywowania i nagradzania. Całkowite zakazywanie korzystania z nich również nie jest właściwe. Kluczem jest nauka korzystania z dostępnych urządzeń mobilnych, ustalenie zasad, ale też zapewnienie aktywności fizycznej, która jest podstawą prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana